Wizja pracy w 2100 roku

Londyński portal internetowy Hubble na bazie rozmów z futurystami opublikował artykuł o tym jak wyglądać będzie praca w 2100 roku.

Oto kilka prognoz przygotowanych przez badaczy przyszłości:

1. Automatyzacja pracy sprawi, że zniesione zostaną standardowe godziny pracy i tradycyjne hierarchie charakterystyczne dla czasów rewolucji przemysłowej. Pracownicy będą tworzyć grupy, które przypominać będą bardziej struktury plemienne lub komuny z czasów przed-industrialnych.
2. Wraz z rozwojem technologii ludzka praca będzie mniej efektywna i mniej opłacalna niż alternatywy związane z wprowadzeniem robotów. Z tego względu siła ludzka skupiona będzie na kreatywnym rozwiązywaniu problemów, z którymi nie poradzi sobie nawet najlepszy komputer.
3. Maksymalizacja potencjału jednostki sprawi, że koncepcja emerytury drastycznie się zmieni. Najważniejsze będzie, aby utrzymać zrównoważony styl życia, który pozwoli nam pracować dłużej. Zamiast emerytury pojawi się możliwość zrobienia czasowych przerw w karierze. Rozwijać się będą także takie koncepcje jak praca w niepełnym wymiarze godzin, czy praca na zlecenie.
4. Dobrze dobrany zespół będzie bardziej wartościowy niż pojedyncze jednostki, a optymalną wielkością zespołu będzie 8-10 osób. Rekrutacja będzie odbywała się przez rekrutację całych zespołów.
5. Wzrost ilości kobiet w całkowitej sile roboczej. W latach 2030 przewidywany jest wzrost do 43%, natomiast w roku 2100 osiągnięty już będzie parytet i kobiety stanowić będą 53% pracowników.
6. Less work, more play – dużo większe znaczenie równowagi między pracą, a życiem prywatnym. To właśnie życie prywatne będzie inspirować ludzi w pracy.
7. Zmiana pojęcia lidera, która oparta będzie przede wszystkim na motywowaniu pozostałych pracowników. Lider nie będzie narzucony odgórnie, a będzie naturalnie wyłaniał się z grupy.
8. Zmiana to jedyny pewnik. Futuryści zaznaczają, że tego typu prognozy należy traktować z pewną dawką sceptycyzmu, ponieważ zmiany mogą pójść w zupełnie odwrotnym kierunku.

Źródło: https://www.fastcompany.com/90180181/this-is-what-work-will-look-like-in-2100